УДК 330.331
Плаксюк О. О., кандидат економічних наук, доцент, доцент кафедри менеджменту та бізнес-адміністрування, Черкаський державний технологічний університет, м. Черкаси, Україна
ТЕОРЕТИЧНІ ЗАСАДИ КЛАСТЕРНОЇ ЕКОНОМІКИ ЯК ІНСТРУМЕНТУ ІННОВАЦІЙНОГО РОЗВИТКУ
В статті розглянуто сучасний стан досліджень теорії кластерної економіки, проблеми створення економічного кластеру як частки інноваційної системи, утвореного з метою підвищення ефективності її функціонування. Проаналізовано теорії, що лягли в основу використання кластерів як форми регіонального розвитку та досліджено публікації як зарубіжних, так і вітчизняних авторів, що розкривають окремі аспекти формування або результати діяльності кластерних утворень, проблеми розробки та реалізації кластерної політики держави.
Мета статті полягає у дослідженні та узагальненні наукових здобутків та обґрунтуванні основних положень щодо доцільності створення і функціонування кластерів як засобів розвитку системи взаємовідносин між суб’єктами економіки та державними інститутами Відповідно до мети поставлені такі завдання: дослідити феномен кластера в економіці, глибинний зміст та структуру кластерної моделі, а також умови її формування і подальшого існування. Сутність даного процесу полягає у підвищенні виробничого потенціалу, конкурентоздатності та економічного розвитку окремих об’єктів господарювання шляхом поєднання їх науково-виробничих можливостей в кластерні об’єднання.
Характерною особливістю і перевагою кластерних формувань є те, що увага концентрується не на окремих підприємствах, а на взаємовідносинах між підприємствами і установами, які входять до складу кластера. А взаємовідносини будуються, насамперед, на засадах кооперації, відкритості, довіри та довгострокових договірних стосунків. Саме створення нових ефективних зв’язків між учасниками об’єднання породжує властивості, якими не володіє жодний із учасників, що забезпечує комплексну систему генерації знань, перетворення їх в інновації, а також подальшу комерціалізацію останніх.
Отже, дослідивши досвід різних країн щодо розвитку кластерної економіки, можна зробити висновок, що кластерний підхід служить основою для діалогу між представниками науки, підприємницького сектора і держави, дозволяє підвищити ефективність їх взаємодії в інноваційному процесі.
Ключові слова: кластер, кластерізація, інструмент, конкурентоспроможність, економіка, глобалізація, розвиток, кластерні формування.
Література:
- Фінагіна О. В. Наукові засади теорії та практики сучасного бізнес-інкубування / О. В. Фінагіна // Вісник Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. – 2015. – №40 (3). – С. 5–10.
- Бутенко А. І. Феномен кластера у формуванні інноваційної моделі економіки регіону / А. І. Бутенко // Інвестиції: практика та досвід. – 2009. – № 2/2009. – С. 25–28.
- Кропивко М. Ф. Концептуальний підхід до кластерної організації та управління розвитком агропромислового виробництва / М. Ф. Кропивко // Економіка АПК. – 2010. – № 11. – С. 3–13.
- Мазнєв Г. Є. Інноваційні технологічні кластери: особливості та застереження / Г. Є. Мазнєв // Економіка АПК. – 2013. – № 8. – С. 63–67.
- Соколенко С. Внедряя кластерную модель в украинских регионах [Електронний ресурс] / С. Соколенко. – Режим доступу http://ucluster.org/sokolenko
- Соколенко С. И. Производственные системы глобализации: сети, альянсы, партнерства, кластеры. – К. : Колос, 2002, 546 с.
- Національні економічні інтереси України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://stud24.ru/economics/ekonomchn-nteresi/476987-1814741-page3.html
- Каніщенко Н. Г. Кластеризація як чинник конкурентоспроможності національної економіки : дис. канд. наук: 08.00.01 – 2009.